“Córka opiekuna wspomnień”, czyli opowieść ku przestrodze

Kim jestCórka opiekuna wspomnień? To dziewczynka chora na zespół Downa, odrzucona przez ojca zaraz po narodzinach. David Henry to chirurg i opiekun wspomnień. Jego pasją jest fotografia. Dlaczego postanowił zrezygnować z córeczki? Jak potoczyły się jego dalsze losy? Książka Kim Edwards zasługuje na uwagę każdego czytelnika.

Powieść obyczajowa o trudnych wyborach

Dzieci z zespołem Downa często spotykają się z niechęcią ze strony własnych rodziców. Część osób staje w takiej sytuacji przed trudnym wyborem. Chirurg David Henry tego wyboru nie przemyślał. Akcja rozgrywa się w latach 60-tych ubiegłego wieku. David Henry odebrał poród żony. Narodziły się bliźnięta, chłopiec i dziewczynka. Gdy pojawia się diagnoza, David postanawia oddać córeczkę do specjalistycznego zakładu. Zadaniem tym obarczona zostaje pielęgniarka. Kobieta ostatecznie nie potrafi zrealizować zadania. Phoebe zyskuje nową mamę – pielęgniarkę Caroline Gill. W tym czasie jej prawowita rodzicielka karmiona jest kłamstwami. Mąż informuje Norah, że jej córeczka umarła. Nad decyzją nie zastanawia się zbyt długo, nie pozwala również żonie wziąć udziału w tych krótkich przemyśleniach. Siostra Davida również chorowała na zespół Downa. Prawdopodobnie z tego względu mężczyzna postanawia, że nie podejmie się opieki nad upośledzonym dzieckiem. Swojej decyzji pożałuje już w niedługim czasie. Rodzina Davida się rozpada. Małżonkowie nie potrafią pogodzić się ze stratą, a każde z nich przeżywa tę żałobę na swój sposób. Na dodatek David ukrywa przed żoną więcej tajemnic. Mężczyzna spędza wiele godzin w pracowni fotograficznej.

Życie Phoebe – “Córka opiekuna wspomnień”

Druga, jasna strona tej powieści to historia pielęgniarki, która przygarnęła Phoebe. Caroline Gill poznaje nowego mężczyznę i rozkwita. Jest szczęśliwa również dzięki obecności dziewczynki z zespołem Downa. Choć wychowywanie przybranej córki jest pełne trudów, pojawia się także radość i rekompensuje problemy. W tym czasie David bardzo przeżywa brak dziecka, które odrzucił. Jak potoczy się ta historia i czy nastąpi szczęśliwy koniec? Zajrzyj do książki i przekonaj się! To szczegółowo opisana, wielowątkowa opowieść. Wiele jeszcze pozostaje do odkrycia. Czy biologiczni rodzice Phoebe odnajdą szczęście? Jak z tym wszystkim poradzi sobie niczemu winna dziewczynka?

“Córka opiekuna wspomnień”doczekała się znakomitej ekranizacji. To międzynarodowy bestseller! Warto sięgnąć po tę książkę i zmotywować się do kilku przemyśleń. Powieść Kim Edwards spodoba się także wszystkim miłośników twórczości Doroty Terakowskiej. “Poczwarka” polskiej autorki traktuje o podobnej tematyce i również porusza do głębi. Kim Edwards to autorka wielu cenionych powieści, na przykład “Jezioro marzeń”, “Niezwykłe uczucie spadania” i “Sekrety Króla Ognia”.